Profilaktyka to zdrowie!

W 2004 roku wraz z Pacjentami „po chorobie nowotworowej”, lekarzami oraz ludźmi dobrego serca, powołaliśmy Fundację „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja. Od tamtej pory nie ustajemy w wysiłkach, aby podnosić świadomość społeczną dotyczącą profilaktyki onkologicznej.

Profilaktyka to zdrowie!

W naszej codziennej pracy zajmujemy się promocją profilaktyki i zachowań prozdrowotnych, organizujemy spotkania i warsztaty edukacyjnych, stanowimy wsparcie dla pacjentów i ich rodzin oraz dajemy świadectwo, że z tej choroby można wyjść. Sam kilka lat temu byłem pacjentem Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Wówczas poziom wiedzy i świadomości na temat nowotworów był bardzo niski, także samych Pacjentów. Ja również padłem ofiarą tej niewiedzy. Brakowało wtedy rzetelnej, powszechnej wiedzy, pozwalającej na wczesne rozpoznanie objawów chorobowych oraz sposobów ich zapobiegania, a także swobody rozmawiania na te tematy. Jednak dzięki zaangażowaniu lekarzy oraz wsparciu najbliższych pokonałem chorobę
i jestem zdrowy.

Fundacja od siedmiu lat prowadzi akcje i kampanie edukacyjne skierowane do różnych grup społecznych. Zachęcamy Polaków do świadomego podejmowania badań i zachowań profilaktycznych. Zdrowie jest najcenniejsze, dlatego dbajmy o nie także z własnej inicjatywy, nie czekajmy na to, aż choroba się rozwinie. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Pamiętajmy, że nowotwór wcześnie wykryty jest wyleczalny! Korzystajmy zatem z badań, które są refundowane (zwłaszcza tak szybkich i prostych jak np. cytologia, czy mammografia), jak również innych w miarę możliwości. W zamian za to, możemy zabezpieczyć swoje zdrowie na lata, jak nie na całe życie. Nieustannie powtarzam, że to co najcenniejsze to zdrowie. Powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Wiedzą to najlepiej osoby, które je straciły, albo na ten skutek straciły najbliższych. Na wszystko inne przyjdzie czas… Profilaktyka to zdrowie. Chrońmy siebie i swoich bliskich.

Szymon Chrostowski

Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie im. prof. Grzegorza Madeja
www.wygrajmyzdrowie.pl