• Co warto wiedzieć o raku szyjki macicy? Co warto wiedzieć o raku szyjki macicy?

  W ostatnim czasie media usilnie nas przekonują do szczepień przeciw wirusowi HPV. Czy presja medialna i strach powinien kierować naszym postępowaniem? Czy profilaktykę raka szyjki macicy można sprowadzić wyłącznie do szczepień przeciw wirusowi HPV? Czytaj więcej »

 • Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV

  Czynników wywołujących nowotwory u ludzi jest bardzo wiele, często pozostają nieznane. Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy zidentyfikowali niezbędny czynnik sprawczy–długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego… Czytaj więcej »

 • Profilaktyka ginekologiczna dla kobiet zagrożonych wykluczeniem społecznym Profilaktyka ginekologiczna dla kobiet zagrożonych wykluczeniem społecznym

  Z wielu badań prowadzonych na świecie (także w Polsce) wynika, że stosunek do praktyk leczniczych - podobnie jak stan zdrowia - jest zdeterminowany w znacznej mierze pozycją społeczną i kulturą medyczną. Różnice w pozycji społecznej uwidaczniają się… Czytaj więcej »

 • Rak szyjki macicy Rak szyjki macicy

  Jest to drugi, po raku piersi najczęściej występujący nowotwór u Polek. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka ok. 4.000 kobiet i ok. 2.000 umiera z tego powodu. Zarówno współczynnik zachorowalności jak i umieralności na raka szyjki macicy w naszym… Czytaj więcej »

 • Dlaczego Polki boją się badać? Dlaczego Polki boją się badać?

  Przykra statystyka informuje o tym, iż zagraniczni studenci przybywają do Polski często po to tylko, by obserwować zaawansowane, a nawet śmiertelne stadia chorób, które w Europie Zachodniej dawno już są w pełni opanowane (min. raka szyjki macicy). Czytaj więcej »

 • Co to jest HPV? Co to jest HPV?

  Rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi najczęstszym nowotworem złośliwym, występującym u kobiet.Niestety w Polsce nadal jest ono tak powszechne jak w krajach trzeciego świata. Na tak fatalną statystykę duży wpływ ma HPV - masowo przenoszony i… Czytaj więcej »

 • Cytologia – krok po kroku Cytologia – krok po kroku

  Cytologia to jedno z najważniejszych badań, które powinna wykonywać każda kobieta. Jest podstawowym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy. Czytaj więcej »

 • Rak Szyjki Macicy. Podstępny zabójca Rak Szyjki Macicy. Podstępny zabójca

  Dotyczy 1,4 miliona kobiet na całej kuli ziemskiej. Kiedy daje o sobie znać, zwykle jest już za późno. Długo rozwija się niezauważony, siejąc spustoszenie w kobiecym organizmie. Pozostaje utajony przeciętnie od 3 do 10 lat. Czytaj więcej »