Badaj się!

Rozpoczął się nowy rok-czas planów i wyznaczania nowych celów. My także chcemy zachęcić Państwa do podjęcia ważnego noworocznego postanowienia.

Badaj się!

Zachęcamy wszystkie Panie, aby w swoich najbliższych planach uwzględniły dwie godziny, które poświęcą na wykonanie badania cytologicznego. To kilkuminutowe i bezbolesne badanie może uratować życie.

Namawiamy również wszystkich Panów, aby zmobilizowali swoje żony, partnerki, a także matki, siostry i przyjaciółki do wykonania cytologii. Taka prośba padająca z ust najbliższej, zaufanej osoby, znaczy dużo więcej, niż komunikat przeczytany w prasie, czy na billboardzie.
W niedzielę, 22 stycznia 2012 r., rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

To ważny temat

Rak szyjki macicy- nie jest uwarunkowany genetycznie, wywołują go niektóre szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszonego drogą płciową. Może na niego zachorować każda aktywna seksualnie kobieta, niezależnie od wieku, statusu społecznego, czy miejsca zamieszkania. Żadna nie musi jednak z powodu tego nowotworu umierać. To jedyny nowotwór, który możemy kontrolować dzięki dostępnej profilaktyce.

Dlatego zachęcamy wszystkie Panie, aby w swoich najbliższych planach uwzględniły dwie godziny, które poświęcą na wizytę w gabinecie ginekologicznym i wykonanie cytologii. To kilkuminutowe i bezbolesne badanie może uratować życie.

Drogie Panie nie mówcie sobie: pójdę w przyszłym tygodniu, zrobię to jak będę miała czas. To ważniejsze niż fryzjer, kosmetyczka, czy odcinek serialu w TV… Umówcie się na wizytę DZIŚ, a potem róbcie cytologię np. z okazji urodzin.

Cytologia i szczepienia przeciw HPV są szansą na zdrowie dla każdej kobiety.

Czy to tylko problem kobiet?

Namawiamy również wszystkich Panów, aby w związku z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (albo nadchodzącymi Walentynkami), zmobilizowali swoje żony, partnerki, a także matki, siostry i przyjaciółki do wykonania cytologii. Taka prośba padająca z ust najbliższej, zaufanej osoby, znaczy dużo więcej, niż komunikat przeczytany w prasie, czy billboardzie. Pamiętajcie o tym, jak istotne jest zdrowie Waszych kobiet! Regularne badanie daje szansę na szczęście rodzinne, towarzyskie, spełnienie zawodowe… Wszystko to mogłaby odebrać okrutna choroba.

Przyczyńmy się wspólnie do tego, aby Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy nie był tylko pustym sloganem, ale stał się rzeczywistym czasem walki z tą okrutną chorobą.

Więcej informacji:

  • o HPV i raku szyjki macicy na stronach www.koalicjarsm.pl
  • o placówkach, w których można wykonać bezpłatną cytologię w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy na stronie: www.polecamcytologie.pl , w zakładce świadczeniodawcy.

Ważne! Nawet jeśli wykonujesz cytologię w ramach porady prywatnej, czy przy okazji wizyt ginekologicznych warto raz na 3 lata wykonać to badanie w ośrodku rekomendowanym przez Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Małgorzata Stelmach
Dyrektor Biura
Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet