Czym jest profilaktyka?

Profilaktyka to najtańsza a zarazem najskuteczniejsza metoda zapobiegania wielu chorobom, w tym również chorobom nowotworowym. Bardzo często czujemy się zdrowi zupełnie nie podejrzewając, że w naszym organiźmie rozwija się choroba.

Czym jest profilaktyka?

Badania profilaktyczne skierowane do osób bez objaw choroby pozwalają uniknąć wielu schorzeń bądź pozwalają na wykrycie zmian we wczesnym stadium rozwoju. Musimy pamiętać o tym, że wcześnie wykryta choroba to szansa na wyleczenie. Choroba, a zwłaszcza choroba nowotworowa to ogromny cios dla człowieka w każdym wieku, zarówno w wymiarze fizycznym jak i psychicznym. Dlatego pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak istotne z punktu widzenia pracownika WOK jest badanie cytologiczne?

Rak szyjki macicy może dotyczyć każdej kobiety , w każdym wieku. We wczesnych etapach rozwoju rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów klinicznych, a jedynym sygnałem choroby jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego! Niestety kobiety kierując się wstydem i obawami rezygnują z badań profilaktycznych. Jako pracownik WOK oraz jako kobieta uważam, że tylko powszechne badania cytologiczne, które zaistnieją w świadomości kobiet jako najlepsza forma profilaktyki, mają szansę obniżyć statystyki umieralności na raka szyjki macicy . W Polsce wciąż kobiety niepotrzebnie umierają na raka szyjki macicy.

Czy szczoteczka do badania jest konieczna?

Szczoteczka jest jedynym rekomendowanym narzędziem do pobrania komórek znajdujących się na szyjce macicy w ramach realizacji badań cytologicznych w Populacyjnym Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Wykonana ze specjalnego materiału i posiadająca odpowiedni kształt szczoteczka cytologiczna dopasowuje się do kształtu szyjki macicy i umożliwia pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Budowa poszczególnych elementów szczoteczki pozwala na przeniesienie na szkiełko komórek dobrze nadających się do oceny, nie uszkodzonych podczas pobierania.

Dagmara Mokwa
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący
Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi
oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy