„Optymizm – czy brak świadomości?”

Zbyt mało chyba jeszcze osób wie, że z powodu raka szyjki macicy, każdego dnia w Polsce umiera 5 Polek! Rozkład statystyczny tego smutnego zjawiska to 35 zgonów w ciągu tygodnia, ok. 140 w miesiącu, a w ciągu roku 1680. Jednocześnie Kobiety stanowią ponad 50% ogółu społeczności naszego kraju.

„Optymizm – czy brak świadomości?”

Zatem Kobiety w Polsce w ok. 50% przyczyniają się do tworzenia produktu krajowego brutto(PKB). To one rodzą i wychowują przyszłe pokolenie, które ma pracować na nasze emerytury w przyszłości, to one z reguły prowadzą dom, a jednocześnie statystycznie posiadają wyższe wykształcenie od swoich partnerów czy kolegów w pracy. To w głównej mierze od kobiety zależy szczęście rodziny i poczucie jej bezpieczeństwa oraz prawidłowe wychowanie dzieci, a w pracy realizacja planu czy kolejnego projektu.

Jak więc wytłumaczyć, tak dużą umieralność Kobiet? Praktycznie rzecz biorąc te Kobiety nie powinny były umrzeć! Obecna nauka oraz wczesne wykrywanie zmian nowotworowych szyjki macicy gwarantują niemal w 100% całkowite wyleczenie. Warunek jest jednak jeden – należy systematycznie (najlepiej) raz w roku wykonać badanie cytologiczne gwarantujące wczesne wykrycie choroby, a więc jej wyleczenie. Dlaczego wiec Kobiety w Polsce umierają??? Odpowiedź jest bardzo prosta–bo nie przeprowadzają badań cytologicznych!

W takim razie należałoby zapytać same kobiety–dlaczego nie dokonują badań cytologicznych? I tu niestety nie otrzymamy już prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Mimo wykształcenia i dostępności do badań profilaktycznych, Kobiety nie korzystają z danych im możliwości świadomego traktowania swojego zdrowia. A przecież zdrowa Kobieta–to szczęśliwa kobieta, jej mąż, cała rodzina, to zadowolony pracodawca. Odpowiedzi jest wiele, zależnie od potrzeby usprawiedliwienia się z braku przeprowadzania badań cytologicznych.

Wiele Kobiet uważa, że problem nowotworu szyjki macicy jej nie dotyczy gdyż w jej rodzinie nie było Kobiet, które umarłyby z tego powodu. Nic bardziej błędnego. Warunki życia, jego tempo, stres, brak wypoczynku oraz inne współczesne bodźce wpływają na nasz organizm w sposób bardzo negatywny. Tak więc nadmierny optymizm w tym zakresie jest nieuzasadniony. Należy przeprowadzać badania cytologiczne aby nadmierny optymizm nas nie zgubił.

Jeszcze inne kobiety szukając usprawiedliwienia dla swojej nieświadomości tłumaczą się brakiem czasu, wstydem przed wizytą u ginekologa, dobrym samopoczuciem-w tym brakiem jakichkolwiek problemów ginekologicznych. Zastanówmy się więc ile czasu spędzamy w ciągu miesiąca, np. u fryzjerki, kosmetyczki, przed telewizorem, na plotkach u koleżanki, w kinie itp. Tymczasem badanie cytologiczne trwa zaledwie kilka minut łącznie z rozebraniem się i ubraniem! 5 minut, które każdej z nas może uratować życie! Czy więc naprawdę nie mamy dla naszego zdrowia nawet 5 minut?

Kolejne tłumaczenie/wymówka to wstyd przed wizytą u ginekologa. Żyjemy w XXI wieku i takie tłumaczenie jest zupełnie nie zrozumiałe. Ginekolog to taki sam lekarz jak każdy inny. Nie jesteśmy dla niego Zosią czy Kasią tylko kolejną pacjentką. Czas najwyższy ten fakt sobie uświadomić aby być zdrową i żyć.

Jeszcze inne Panie usprawiedliwiają się, że nie przeprowadzały badań profilaktycznych (cytologii) gdyż dobrze się czuły i nie miały żadnych objawów ani dolegliwości ginekologicznych.

Drogie Panie, nowotwory szyjki macicy nie dają żadnych objawów! Kiedy objawy się pojawiają – jest już za późno na jakiekolwiek leczenie.

Tak więc najprostszym sposobem na ograniczenie, a nawet wyeliminowanie śmiertelności z powodu raka szyjki macicy jest po prostu systematyczne wykonywanie badań cytologicznych. Zafundujmy świadomie dla swego organizmu 5 min raz w roku na przeprowadzenie badań profilaktycznych. W przeciwnym wypadku może okazać się, że ładna fryzura, modna sukienka czy ciekawy film są już nie ważne i nam nie potrzebne…

To czy będziemy zdrowe i będziemy żyły–zależy wyłącznie od nas samych. Warto zdać sobie z tego sprawę aby potem nie obwiniać całego świata za swoją chorobę. Zdrowie i życie mamy tylko jedno-dbajmy więc o nie świadomie i z pełną odpowiedzialnością–wykonujmy systematyczne badania profilaktyczne.

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji zapraszamy na czat z Panią profesor Krystyną Backiel z Fundacji Rajd Polski Kobiet.

Dr Krystyna Backiel
Prezes Fundacji Teraz kobiety