Cytologia – krok po kroku

Cytologia to jedno z najważniejszych badań, które powinna wykonywać każda kobieta. Jest podstawowym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy.

Cytologia – krok po kroku

Na czym polega badanie?

Cytologia polega na oglądaniu komórek pod mikroskopem i znajdowaniu wszystkich niepasujących budową do obszaru, z którego zostały pobrane. Te odmienne komórki mogą sygnalizować różne nieprawidłowości, np. toczący się stan zapalny lub rozwijającego się raka szyjki macicy. Dzięki czemu można rozpocząć właściwe leczenie.

Na wynikach badań cytologicznych kobiety często widzą takie określenia jak:

  • Grupa I – oznacza wynik prawidłowy
  • Grupa II – również uznawana za wynik prawidłowy. Od grupy I rożni się tym, że oprócz prawidłowych komórek z szyjki macicy pojawiają się komórki stanu zapalnego.
  • Grupa III – to już wynik nieprawidłowy. Komórki są zmienione, ale jeszcze nie pojawił się nowotwór.
  • Grupa IV i V – w wymazie obecne są komórki nowotworowe.

Przygotowanie do badania

Do badania cytologicznego nie musisz się specjalnie przygotowywać, ale warto pamiętać o podstawowych rzeczach, które maja wpływ na prawidłowy wynik badania.

  • Należy unikać wszystkich środków dopochwowych, które mogłyby wpłynąć na skład komórkowy wymazu.
  • Przez 2 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych ani nie płukać pochwy.
  • Koniecznością jest odczekanie minimum dwóch dni po miesiączce oraz doby po stosunku płciowym

Przebieg badania

Badanie jest proste, bezpieczne i bezbolesne. Powinno być połączone z badaniem ginekologicznym. Lekarz dokonuje oceny pod kątem stanu zapalnego i innych nieprawidłowości w drogach rodnych, a następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera komórki błony śluzowej. Następnie wymaz trafia do pracowni, gdzie jest oglądany pod mikroskopem. Oczywiście w przypadku znalezienia komórek nieprawidłowych konieczna jest konsultacja pacjentki z lekarzem.

Pobranie wymazu cytologicznego trwa kilka minut, a ratuje życie!

Obecnie dla kobiet w wieku 25-59 lat realizowany jest program profilaktyczny, w ramach którego istnieje możliwość bezpłatnego wykonania badania.

Drogie Panie, nie zwlekajcie z badaniem, znajdźcie czas dla siebie i swojego zdrowia – wykonujcie regularnie cytologię!